چگونه تنظیمات اینترنت ویندوز را به حالت اولیه باز گردانیم

در مطلب پیشین اشاره ای به پیش نیازهای اجرای پردازه ها شد که از آنها بعنوان سرویس ها یاد می کنیم که تمامی برنامه ها برای اجرا نیازمند عملکرد با کمک آنها هستند . یکی از مهمترین این سرویس ها TCP/IP نام دارد که وظیفه آن برقراری ارتباط سیستم عامل با اینترنت می باشد و دومین سرویس نیز Winsock نام دارد که وظیفه آن تعریف تنظیمات و برقرار کردن ارتباط میان نرم افزارهای کاربردی و اینترنت می باشد , حال آنکه تمامی این سرویس ها و تعدادی دیگر از آنها توسط دستور نرم افزار Netsh در محیط کامندی ویندوز قابل تنظیم هستند . اما سوالی که مطرح می شود اینست که چرا ما ممکن است به این نکات نیاز پیدا کنیم؟

جواب در این مسئله نهفته است که اکثر افرادی که با اینترنت و اینترانت سروکار دارند عموما با کاربری و نصب و حذف برنامه های کاربردی از بین بردن محدودیت های شبکه ای و اینترنتی در تنظیمات این سرویس ها تغییراتی بوجود می آورند که ممکن است شما را در مقطعی از دسترسی به پروتکل هایی خاص بمانند پروتکل HTTP که برای مرور صفحات وب بکار می رود باز می دارد . این حالت بیشترین بازخورد را در کشور ما به خود اختصاص می دهد و عموما کاربران با بررسی  شبکه مشاهده می کنند که اتصال آنها با اینترنت برقرار است ولیکن نمی توانند به مرور صفحات وب سایت های اینترنتی بواسطه برنامه مرورگر خود بپردازند .

برای مقابله با این حالت شما بایستی از طریق محیط کامندی و دستور Netsh به تصحیح تنظیمات سرویس های TCP/IP و Winsock بپردازید . برای شروع ابتدا بایستی وارد محیط کامندی بشوید و برای ورود به محیط کامندی بایستی شما به منوی استارت رفته و با تایپ CMD بر روی آیکون آن راست کلیک نموده و سپس عبارت Run as Administrator را انتخاب کنید تا با سطح دسترسی مدیریت وارد Command Prompt سیستم عامل ویندوز می شوید . حال برای باز گرداندن تنظیمات سرویس TCP/IP به حالت پیش فرض بایستی عبارت netsh int ip reset  را در محیط کامندی تایپ نمایید و با فشردن دکمه Enter دستور اجرا می شود . همچنین برای بازگرداندن تنظیمات Winsock به حالت پیش فرض بایستی عبارت netsh winsock reset را وارد محیط کامندی نمایید و سپس Enter را بفشارید تا تغییرات صورت بپذیرند و آنگاه پس از ری استارت کردن سیستم عامل شما این تنظیمات را قطعی می نمایید و در صورتی که مشکل مربوط به تنظیمات این سرویس ها بوده باشد شما خواهید توانست دوباره به کار خود ادامه دهید .

نمایی از محیط کامندی ویندوز

 

Tags: Internet Setting, netsh, Network Shell, TCP/IP, Winsock, تنظیمات ساکس, ریست تنظیمات ویندوز,محیط کامندی

/ 0 نظر / 348 بازدید